Péče o obuv a její údržba

Péče o obuv a její údržba


Rádi bychom vám připomněli následující obecné zásady údržby a péče o obuv.

 • Při výběru obuvi rozlišujte mezi botami podle účelu, ke kterému jsou určeny. Pokud je obuv používána k jinému účelu, než pro který je určena, může dojít k jejímu poškození. Tuto škodu pak nelze kvalifikovat jako pojistnou událost.

 • Před nákupem si obuv doma důkladně vyzkoušejte a zkontrolujte její kvalitu. Zvláštní pozornost věnujte typu, tvaru, velikosti a šířce obuvi, která by měla odpovídat vašim potřebám. Pokud zvolíte nevhodný typ, tvar, velikost nebo šířku, nemůže to být předmětem reklamace.

 • Při nošení uzavřených střihů používejte šněrovačku, abyste zabránili deformaci patní části boty. Při obouvání šněrovacích bot musí být boty zašněrovány až k poslednímu oušku, aby nedocházelo ke sklouzávání nohy po stélce boty a následnému třepení v oblasti přední části chodidla a paty. Nikdy nešněrujte botu došlapováním na patu, protože to způsobuje nadměrné namáhání materiálu a často vede k odtržení podrážky.

 • Obuv pravidelně ošetřujte, pravidelně střídejte. Vyvarujte se úplného promočení obuvi. Nikdy nesušte namočenou obuv v blízkosti zdrojů tepla. Po zaschnutí ošetřete podle pokynů pro použitý materiál - svršky. Záruka se nevztahuje na znečištění uvnitř obuvi vlivem potu nebo silného promočení, ani na mechanické poškození obuvi.

 • Po vyzutí boty natáhněte na řemínky (nejlépe dřevěné) vhodného tvaru a velikosti. Tím se zachová tvar boty a vyrovnají se záhyby (vrásky) způsobené chůzí. Prodloužíte tak životnost boty, zatímco dřevo napínáků absorbuje vlhkost.

 • Boty pravidelně střídejte (jen tak se svrchní materiál může zbavit vlhkosti absorbované z nohou).
 • Snažte se zabránit úplnému promočení bot; pokud se tak stane, vysušte je při pokojové teplotě vyložené novinovým papírem. Po zaschnutí ji ošetřete podle pokynů pro použitý vrchní materiál.
 • Obuv pravidelně kontrolujte a zajistěte včasnou opravu podpatků a patních polštářků, odřených, opotřebovaných podrážek, vložek, vložek, které byly vloženy nebo vlepeny, porušených šitých a lepených spojů a dalších vad způsobených běžným opotřebením. Jedná se o základní údržbu, za kterou je odpovědný zákazník.

 • Životnost obuvi ovlivňuje také pravidelná údržba, která závisí na jednotlivých materiálech použitých při její výrobě. Níže uvedené piktogramy vám usnadní orientaci v materiálovém složení obuvi.


  Výsledek obrázku pro piktogramy boty